Exhaust system spare parts - cheaper equivalents запасные-части-для-выхлопных-систем

Układ wydechowy jest odpowiedzialny za usuwanie spalin z silnika. W dzisiejszych czasach układy te są bardziej skomplikowane niż kiedyś. Istnieje kilka elementów, które są szczególnie podatne na uszkodzenia. Kierowca staje przed dylematem, które części zamienne układu wydechowego wybrać — tańsze zamienniki czy droższe, oryginalne?

Jak działa układ wydechowy?

Praca układu wydechowego polega głównie na spalaniu paliwa. Samochód napędzany jest dzięki serii eksplozji w silniku. Układ wydechowy odpowiada za redukcję hałasu, odprowadzanie spalin i oczyszczenie oparów. Zbudowany jest głównie z rur, czujników oraz filtrów. Jedyną widoczną częścią układu wydechowego jest rura wydechowa – pozostałe elementy ukryte są głęboko pod samochodem.

Najważniejsze części zamienne układu wydechowego

Typowy układ wydechowy składa się z tłumika, kolektora wydechowego i katalizatora.

Tłumik zbudowany jest z rur połączonych z silnikiem. W niektórych samochodach może być więcej niż jeden tłumik. Absorbuje on i redukuje hałas pracy silnika.

Kolektor wydechowy przypomina układ połączonych ze sobą rur. Gromadzi opary, przenosząc je do katalizatora. W kolektorze wydechowym umieszczona jest sonda lambda, która odpowiada za kontrolę jakości składu wydalanych spalin.

Głównym zadaniem katalizatora jest neutralizacja szkodliwych substancji zawartych w spalinach. Dzięki pracy katalizatora, opary emitowane z rury wydechowej nie są szkodliwe dla środowiska.

Części zamienne układu wydechowego - tańsze zamienniki

Co może się popsuć ?

Najbardziej oczywistymi problemami wynikającymi z awarii układu wydechowego są: hałas oraz intensywny zapach spalin. Dodatkowo mogą występować także wady ukryte, niewidoczne na pierwszy rzut oka. To sprawia, że badania techniczne mają kluczowe znaczenie.

Negatywny wpływ na tłumik wywiera wilgoć. W wilgotnym środowisku tłumiki zwykle rdzewieją i ulegają korozji. Uszkodzony tłumik można naprawić, na przykład zespawać lub wymienić. Ale nie tylko zniszczona rura tłumika może ulec zniszczeniu. Podatne na uszkodzenia są także obejmy i elementy gumowe przytrzymujące tłumik w podwoziu. W takim przypadku rura tłumika może uderzać w podwozie, doprowadzając dalszych uszkodzeń samochodu.

Wysokie temperatury mogą powodować pękanie kolektora wydechowego. Widocznym objawem jest specyficzny dźwięk, słyszany, gdy silnik wchodzi na wysokie obroty. Takie uszkodzenia można z powodzeniem naprawić, ale w niektórych przypadkach może być konieczna wymiana kolektora wydechowego. Inną częstą awarią są nieszczelności pomiędzy kolektorem wydechowym a pozostałą częścią układu wydechowego.

Katalizator wrażliwy jest głównie na zanieczyszczenia. Można go łatwo uszkodzić, używając paliwa niskiej jakości. Natomiast filtry cząstek stałych montowane w samochodach z silnikiem diesla mają możliwość samooczyszczenia (tzw. dopalanie filtra DPF), która następuje podczas dynamicznej jazdy samochodem. Jeśli jednak jeździmy samochodem wyposażonym w silnik diesla głównie po mieście, brak regularnego „dopalania filtra DPF” może doprowadzić do jego uszkodzenia i konieczności wymiany.

Gdzie naprawić układ wydechowy?

Często mówi się, że samochód powinien być naprawiany tylko w autoryzowanym serwisie samochodowym. Może jest to i dobre rozwiązanie dla zupełnie nowych samochodów. Ich właściciele mają wówczas gwarancję, że uszkodzona część zostanie wymieniona na równie wartościową, a wymiany dokona zespół profesjonalnych serwisantów.

Wymiana w autoryzowanym serwisie wiąże się jednak z wysokimi kosztami. Niestety, autoryzowane warsztaty samochodowe są zwykle dość drogie. W przypadku starszych samochodów znacznie korzystniej jest naprawić pojazd, stosując tańsze zamienniki. Zwykle decydujemy się wówczas wybrać znajomy warsztat zamiast autoryzowanego serwisu samochodowego.

Części zamienne układu wydechowego - tańsze zamienniki

Tańsze części zamienne układu wydechowego — co można wymienić?

Odpowiedź jest prosta: wszystko! Począwszy od śrub, kończąc na katalizatorach. Jednak zawsze istnieje grupa ludzi, którzy obawiają się zastąpienia bardziej złożonych komponentów tańszymi zamiennikami. Wiele zamienników jest jednak wytwarzanych w tych samych fabrykach, które produkują części na pierwszy montaż, co gwarantuje ich wysoką jakość.

Weźmy na przykład obejmy lub uszczelki. Obejmy służą do łączenia dwóch końców rury. Doświadczony producent może dostarczyć taką część zamienną w rozsądnej cenie.

Uszczelki są odpowiedzialne za utrzymanie szczelności urządzeń, szczególnie w punktach, w których dwa elementy są ze sobą połączone. Można je znaleźć na przykład w układzie wydechowym. Są szczególnie narażone na wpływ ekstremalnie wysokich temperatur i ciągłych zmian ciśnienia. Uszczelki wyprodukowane przez doświadczonego, wyspecjalizowanego producenta (szczególnie przez kogoś, kto jest świadomy działania układu wydechowego) mogą okazać niezastąpione. Dlaczego? Ponieważ wyspecjalizowany producent wie, na które problemy zwrócić szczególną uwagę, w skrócie: co oznacza idealna uszczelka.

Niewątpliwie części zamienne układu wydechowego nie muszą być kupowane w autoryzowanym serwisie samochodowym. Każdy doświadczony mechanik samochodowy może polecić nam producenta śrub, pierścieni lub łączników rurowych. Za jego radą możemy również pokusić się o montaż w samochodzie bardziej złożonych części zamiennych.