средний глушитель

Uszkodzony tłumik środkowy objawy

Tłumik środkowy to bardzo istotny element układu wydechowego w samochodzie. Jest to, niestety, jednocześnie jedna z najbardziej narażonych na uszkodzenie części. Wynika to z faktu, że znajduje się w podwoziu (przez co łatwo o różnego rodzaju usterki mechaniczne) oraz ze względu na środowisko pracy.

Tymczasem tłumik środkowy wpływa na pracę nie tylko układu wydechowego, ale również na funkcjonowanie całego samochodu. Od jego sprawności i niezawodności zależy w dużej mierze komfort jazdy, zużycie paliwa, a także praca silnika.

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń, w tym przede wszystkim usterek tłumika środkowego, warto poznać specyfikę układu wydechowego oraz pamiętać o kilku istotnych zasadach podczas jego eksploatacji.

Tłumik środkowy jako część układu wydechowego

Oprócz tłumika środkowego układ wydechowy w samochodzie składa się z kilku innych elementów. Należą do niego następujące części:

  • kolektor wylotowy z rurą wylotową;
  • tłumik przedni;
  • katalizator;
  • tłumik środkowy;
  • tłumik końcowy;
  • rura wydechowa końcowa.

Sprawne i harmonijne funkcjonowanie tych wszystkich elementów gwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę.

tłumik środkowy middle muffler middle silencer

Jakie funkcje pełni tłumik środkowy?

Tłumik środkowy, podobnie jak końcowy, jest odpowiedzialny za tłumienie odgłosów silnika oraz za oczyszczanie spalin wydalanych do atmosfery. Jest szczególnie ważnym elementem również dlatego, że redukuje drgania układu o wysokiej częstotliwości. Również chroni układ wydechowy przed wpadaniem w rezonans, gdy ten znajduje się na wyższych obrotach.

Uszkodzony tłumik środkowy może poważnie dać się we znaki kierowcom, dlatego należy szczególnie dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Jest to niejednokrotnie bardzo trudne zadanie, ponieważ, ze względu na swoje położenie w samochodzie, często jest narażony on na usterki lub niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

Układ wydechowy w niebezpieczeństwie, czyli co mu szkodzi

Układ wydechowy znajduje się w podwoziu. Jest przez to bardziej narażony na uszkodzenia oraz działanie niepożądanych czynników zewnętrznych, między innymi tych związanych z pogodą. To, co szkodzi mu najbardziej, to nadmierna wilgoć, sól drogowa (w sezonie jesienno-zimowym), ale również uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład podczas jazdy po nierównej nawierzchni.

Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja elementów jest więc kluczowa, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń i jak najdłużej utrzymać sprawność i prawidłowe funkcjonowanie układu wydechowego. Warto również być czujnym, aby odpowiednio wcześnie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, ponieważ prowadzenie pojazdu, który ma uszkodzone części, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, na przykład ze zniszczeniem katalizatora.

Po czym poznać, że tłumik środkowy jest uszkodzony?

Każdy kierowca zna swój samochód jak własną kieszeń, dlatego na ogół potrafi prawidłowo ocenić, kiedy nie wszystko pracuje prawidłowo. Obserwacja własnego pojazdu jest szalenie istotna, zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ma ona również zastosowanie dla wszelkich pojazdów mechanicznych.

Warto obserwować swój samochód i reagować, jeśli zauważymy coś niepokojącego. Dla układu wydechowego oraz uszkodzeń tłumika środkowego objawy mogą być następujące:

  • zapach spalin w kabinie samochodu — jego powodem może być nieprawidłowe zakończenie elementów układu wydechowego;
  • hałas — spowodowany właśnie przez uszkodzony tłumik środkowy;
  • zerwanie lub oderwanie któregoś z elementów układu — na przykład w wyniku korozji, niewłaściwego montażu albo przeszkody na drodze;
  • uszkodzenie katalizatora — powstałe w wyniku zatkania tłumików lub zwiększonej emisji spalin do środowiska.

Uszkodzony tłumik środkowy może prowadzić do jeszcze większych zniszczeń oraz nieprawidłowości w działaniu całego układu wydechowego, a nawet samego pojazdu. Co można zrobić, aby się przed tym obronić i przeciwdziałać usterkom?

tłumik środkowy middle muffler middle silencer

Serwisowanie i konserwacja układu wydechowego

Specjaliści radzą, aby dokładać szczególnych starań, w trosce o prawidłową konserwację wszystkich elementów układu wydechowego. Jest to tak istotne przede wszystkim ze względu na fakt, iż znajduje się w nim bardzo wiele części, które łatwo mogą ulegać korozji lub szybszemu zużyciu.

Elementy takie jak obejmy zaciskowe, uszczelki, łącza rurowe, pierścienie uszczelniające, niezliczone sprężynki, śruby i spinki wymagają regularnych przeglądów oraz wymiany w przypadku zauważenia śladów zużycia.

Należy systematycznie sprawdzać i wymieniać części, które noszą ślady jakichkolwiek uszkodzeń, ponieważ cechuje je wysoka skłonność do korozji. Zaniedbanie tego faktu może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów.

Mechanicy sugerują, by dokonywać przeglądów i wymiany części co 18 miesięcy albo wówczas, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości. W przeciwnym razie wymiana całego układu może okazać się znacznie kosztowniejsza. Co więcej, używanie samochodu, w którym tłumik środkowy lub inny element układu wydechowego nie działa prawidłowo, może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, na przykład do zniszczenia katalizatora.

Sprawny samochód to idealnie działający układ wydechowy

Od prawidłowego działania układu wydechowego, w tym wszystkich jego elementów, takich jak tłumik środkowy, zależy bardzo wiele. Przykładem może być między innymi komfort jazdy oraz sprawny silnik. Aby maksymalnie wydłużyć jego żywotność, należy o niego dbać, dokonując regularnych przeglądów, jak również stosując pokrycia antykorozyjne.