złącza elastyczne

Pracy silnika spalinowego towarzyszą wibracje, które wymusza sama konstrukcja obrotowych silników tłokowych. Drgania przenoszą się na wszystkie komponenty związane z silnikiem, a także na układ wydechowy. Są one szkodliwe dla konstrukcji pojazdu. Elementem, który zmniejsza drgania, jest produkt pośredni określany mianem złącza elastycznego układu wydechowego lub plecionki. Komponent ten praktycznie eliminuje przekazywanie drgań od silnika na pozostałe składniki układu wydechowego, na przykład katalizator, czy tłumik. Złącze elastyczne zabezpiecza korektor przed pękaniem w związku z obciążeniami mechanicznymi pochodzącymi z układu wydechowego. W ofercie rynkowej znaleźć można złącza elastyczne uniwersalne, a także dedykowane dla modelu. Na które należy się zdecydować?

Jakie jest działanie złącza elastycznego?

Podstawowym zadaniem plecionki układu wydechowego jest tłumienie drgań. Określona struktura składa się z czterech warstw, a mianowicie dwóch mieszków, oplotu wewnętrznego i zewnętrznego, a także rury. Pierwsza przyczynia się do redukcji wszelkich wibracji. Natomiast druga doprowadza do zwiększenia elastyczności, a ponadto zabezpiecza przed wpływem warunków zewnętrznych.

Drgania wytwarzane przez silnik przechodzą na składniki układu wydechowego. Złącze elastyczne należy do pierwszego komponentu, który eliminuje powstające wibracje. W konsekwencji tego działania kolejne części na przykład katalizator, czy też rura wydechowa nie ulegają już wysokim naprężeniom.

Dlaczego złącze elastyczne ma tak duże znaczenie?

Niesprawne złącze elastyczne wywołuje poważne skutki. Wymienia się wiele przyczyn prowadzących do uszkodzenia części, jest to przede wszystkim nieprawidłowa instalacja, wyprodukowanie ze stali złej jakości, czy zwyczajne wyeksploatowanie. W przypadku, gdy drgania nie są tłumione, przechodzą one na wszystkie komponenty układu wydechowego. Najgorzej jest z katalizatorem, który nie potrafi pracować w takich warunkach i zlokalizowany jest najbliżej kolektora wydechowego. Taka sytuacja doprowadza do zmniejszenia żywotności katalizatora, tłumików, uchwytów, wieszaków, czy też rury wydechowej. Wówczas niezwłocznie trzeba wymienić plecionkę na nową. Można zakupić produkt uniwersalny lub dedykowany dla określonego modelu.

złącza elastyczne

Z jakich materiałów powinna być wykonana dobra plecionka układu wydechowego auta?

Łącznik elastyczny układu wydechowego musi być wytworzony ze stali wysokiej jakości. Tylko wówczas jest w stanie dobrze pełnić swoje zadanie. Dzięki temu będzie także odporniejszy na korozję, a także działanie wysokiej temperatury spalin. Zainwestowanie w takie rozwiązanie zapewnia gwarancję, że komponent przetrwa od 4 do 5 lat. Podkreślić należy fakt, że plecionki wyprodukowane ze stali gorszej jakości są bardziej podatne na wibracje. Innym problemem jest także rdzewienie. W takiej sytuacji żywotność takiego elementu może nie przekroczyć 4 miesięcy.

Co warto wiedzieć na temat uniwersalnych łączników elastycznych układu wydechowego?

Warto wskazać, że najczęściej element ten jest uniwersalny pasujący do każdej marki, a także modelu samochodu. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze od oryginalnego. Dostępność także jest łatwiejsza. Warto podkreślić, że jakość tych produktów wcale nie jest gorsza. Niejednokrotnie są to artykuły wysokiej jakości. Bardzo ważne, żeby wyrób nabyć u sprawdzonego dystrybutora. Złącza elastyczne uniwersalne mogą być stosowane do układów wydechowych wszelkich silników spalinowych, zarówno w samochodach, jak i innych urządzeniach. Przykładem są maszyny rolnicze, budowlane, urządzenia transportu wewnętrznego i innych. Pole zastosowań uniwersalnych plecionek jest bardzo szerokie. W tym przypadku długość łącznika kształtuje się na poziomie od 60 do 350 mm, natomiast średnica od 38 do 90 mm.

Uniwersalne złącza elastyczne układu wydechowego wymagają wspawania. Dlatego też proces instalacji nowego produktu jest znacznie bardziej czasochłonny. Ponadto nie każdy może sobie pozwolić na instalację tej części we własnym zakresie. W tej sytuacji bardzo często trzeba korzystać z usług specjalistycznej firmy świadczącej usługi spawalnicze. To natomiast wymaga dłuższego oczekiwania na wykonanie usługi.

Złącza elastyczne dedykowane do konkretnego modelu

Na rynku można znaleźć także produkty oryginalne przeznaczone do konkretnego modelu auta. Warto podkreślić, że specjalnie dedykowane komponenty można znaleźć między innymi dla takich marek jak Citroen C5, Volkswagen Pasat oraz Golf, Renault Laguna, Fiat Palio, Punto, Seat Cordoba, Ibiza, Toledo, Skoda Octavia i wiele innych. Takie plecionki wyposaża się w dodatkową flanszę, która ułatwia instalację komponentu. Dlatego też ogromną zaletą zainwestowania w dedykowany produkt jest to gotowy komponent dopasowany do konkretnego samochodu. Dzięki temu unika się spawania. Biorąc pod uwagę powyższe, proces wymiany złącza elastycznego przebiega tutaj znacznie szybciej i sprawniej. Warto podkreślić, że oryginalne rozwiązania są bardziej kompatybilne z określonym modelem auta, a więc lepiej z nim współpracują.