tuleje zawieszenia

Zdarzają się takie usterki w samochodzie, które, choć z pozoru zupełnie niegroźne, mogą nastręczać jednak pewnych komplikacji i problemów. Tuleje zawieszenia dość często powodują usterki. Wymagają także regularnych wymian. To niby mała nieścisłość, która, zaniedbana, może rodzić pewne kłopoty, a nawet zakłócać prawidłową pracę pojazdu.

Sprawne zawieszenie to wygodne podróżowanie!

Układ jezdny oraz podwozie samochodu to niezwykle ważne elementy, które zasadniczo wpływają na komfort codziennego użytkowania samochodu. Warto przy tym dodać, że jakiekolwiek nieprawidłowości, nawet te pozornie niegroźne, mogą przełożyć się na jakość prowadzenia danego auta. Pojazd mechaniczny to precyzyjna maszyna, w której każdy element musi pracować bez zarzutu. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie poznać swoje cztery kółka i w porę wychwytywać niepokojące sygnały, że nie wszystko działa w pełni prawidłowo. Każdy, nawet najmniejszy, drobiazg ma bowiem ogromne znaczenie.

Rola tulei zawieszenia w samochodzie

Funkcjonowanie tulei w pojeździe mechanicznym jest stosunkowo proste, ale jednocześnie kluczowe dla prawidłowej pracy całego układu jezdnego. Umożliwia ona prawidłowe funkcjonowanie wahaczy oraz łączników. Ponadto osadza cały system we wnętrzu samochodu. Innym ważnym zadaniem, które pełni, jest tłumienie wszystkich wstrząsów występujących w czasie jazdy.

Tuleja stanowi rodzaj łącznika pomiędzy oponą a amortyzatorem. Pierwsza z nich bierze na siebie większość drgań, tuleja zaś wychwytuje to, czego nie udało się złagodzić oponie. Przy prawidłowej pracy układu, dla amortyzatora zostają jedynie wibracje o niskiej częstotliwości.

Nie można zapominać również o tym, że tuleja zmniejsza naprężenia w zawieszeniu. Poszczególne elementy układu jezdnego nie są połączone ze sobą na sztywno, ponieważ groziłoby to uszkodzeniami i szybkim zużywaniem części. Tuleja bierze na siebie powstałe w wyniku pracy systemu obciążenia, aby całość mogła pracować bezawaryjnie.

Tuleje zawieszenia – przyczyny usterek

Większość kierowców zna doskonale swoje cztery kółka i bardzo szybko potrafi zaobserwować i zlokalizować wszystkie ewentualne nieprawidłowości i usterki. Ma to tym większe znaczenie, że wszystkie części samochodu podlegają zużyciu oraz w pełni naturalnemu zniszczeniu. Warto mieć świadomość, że tuleje zawieszenia należą do tych części, które niszczą się najszybciej. Upływający czas oraz intensywne użytkowanie stanowią główne przyczyny ewentualnych problemów z tuleją. Rodzi to konieczność wymiany niesprawnych elementów. W jaki sposób możemy zorientować się, że ten moment nadszedł?

tuleje zawieszenia

Objawy nieprawidłowości

Każdy zaprawiony w bojach kierowca doskonale wie, kiedy z jego samochodem dzieje się coś nie tak. W przypadku problemów z tuleją najczęstszym objawem jest charakterystyczne pukanie, które doświadczony użytkownik rozpozna od razu. Konsekwencją tak zwanego „luzu” tulei, czyli postępujących śladów zużycia, jest również odczuwalne pogorszenie jakości jazdy. Innymi słowy, nasze auto prowadzi się coraz gorzej. Jest także mniej czułe na poszczególne manewry.

Niesprawna tuleja może powodować liczne nieprawidłowości w czasie jazdy. Jedną z nich jest sytuacja, w której koło napotykające przeszkodę, na przykład nierówność, odbija się na poluzowanej tulei (stąd właśnie bierze się charakterystyczne stukanie). Części tłumiące w takim przypadku zaczynają działać dopiero później. Im wyższy jest stopień zużycia tego elementu, tym głośniejszy hałas, a nawet odczuwalny dyskomfort podczas jazdy. Co powinniśmy zrobić, gdy tuleje zawieszenia stracą swoją sprawność? Jak postąpić w takiej sytuacji?

Prawidłowa eksploatacja części układu jezdnego

Tuleje zawieszenia to, obok takich elementów jak śruby, najszybciej zużywająca się część w samochodzie. Dlatego też, we współczesnym serwisowaniu pojazdów, nie stosuje się już dodatkowych prób ich reaktywacji. Znacznie lepszą i skuteczniejszą metodą jest wymiana niesprawnych części.

Średnio, wymiana tulei okazuje się konieczna po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy od konkretnego modelu samochodu oraz od nasilenia eksploatacji. O prędkości zużycia decyduje również jakość użytych części.

Wymiana zużytych tulei

Zużyte i niesprawne tuleje należy jak najszybciej wymienić. Zanim jednak oddamy samochód do serwisu, dobrze jest zorientować się, w jaki sposób zbudowany jest układ jezdny w naszym aucie. Może się bowiem okazać, że wymiana tylko jednego elementu będzie zbyt droga, a przez to nieopłacalna, a w niektórych modelach może być wręcz niemożliwa! Wynika to właśnie z budowy pojazdu. Niektóre układy uniemożliwiają wymianę poszczególnych części, a jedynie całości (na przykład razem z wahaczami). Warto również pamiętać, że tuleje najlepiej wymieniać parami. Zużycie jednej strony zwykle zbiega się w czasie z potrzebą wymiany z drugiej, dlatego rozsądniej jest zrobić to za jednym serwisowaniem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tulei?

Jakość części ma ogromne znaczenie. Dlatego, jeśli przyjdzie czas na wymianę tulei, warto udać się do sprawdzonego serwisu. Wykwalifikowani pracownicy znają się na swoim fachu i zrobią to dobrze. Doradzą także, które części wybrać i jak dbać o nasze cztery kółka.