Bolts, nuts, pins, washers, bushings, clamps - which no car repair shop can do without Śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki - bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

Myśląc o wyposażeniu warsztatu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam tak zwane “grube sprzęty”: wiertarki, piły, podnośniki samochodowe i wiele innych wielkogabarytowych przedmiotów. Tymczasem one stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Niezbędnych akcesoriów jest znacznie więcej np. śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki. O czym jeszcze musi więc pamiętać właściciel dobrego warsztatu? Jak powinien uzupełnić swoje zasoby? Bez czego żaden warsztat się nie obejdzie? Warto wiedzieć, jak należy go wyposażyć, aby w razie potrzeby móc sprawnie przeprowadzić usunięcie usterki lub niezbędną naprawę.

Warsztat idealnie skrojony

Nie ma w tym nic dziwnego, że w profesjonalnym warsztacie w oczy rzucają się przede wszystkim duże sprzęty. Podobnie, gdy myślimy o zakupach do niego, pamiętamy o młotkach, śrubokrętach, ale już śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki niekoniecznie przemkną nam przez myśl. A to przecież równie ważne akcesoria. Bez tych małych pomocników trudno wyobrazić sobie prawidłową i skuteczną pracę. Warto więc wiedzieć, bez czego żaden warsztat się nie obejdzie.

Najważniejsze wyposażenie, czyli bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

Wyposażenie warsztatu to spore wyzwanie. Aby wybrać odpowiedni zestaw narzędzi i o niczym nie zapomnieć, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego mogą okazać się nam one potrzebne. Warto uświadomić sobie, czy przeprowadzamy jedynie drobne naprawy od czasu do czasu, a może przeciwnie, spędzamy długie godziny na skomplikowanych projektach.

W zależności od zapotrzebowania warto stworzyć listę najważniejszych i najbardziej przydatnych narzędzi, w oparciu o którą wyposażymy swój warsztat.

Co każdy warsztat powinien zawierać?

Profesjonalne warsztaty zawierają tysiące najróżniejszych narzędzi. Dzięki nim można przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane naprawy. Tworząc listę niezbędnych akcesoriów, musimy pamiętać zarówno o dużych sprzętach, ale również o tych najmniejszych elementach, takich jak śrubki, nakrętki, bolce, podkładki czy tulejki. Dopiero kompaktowo wyposażony warsztat zagwarantuje skuteczną i profesjonalna pracę. Co powinno się w nim znaleźć?

Zawartość warsztatu — narzędzia i większe sprzęty, bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

To wszystkie urządzenia elektryczne oraz większe narzędzia, które stanowią bazę dla wszystkich działań warsztatu. Bez nich trudno mówić o jakichkolwiek naprawach. Jest to więc spora inwestycja na początek, jednak raz kupione narzędzia wysokiej jakości, będą służyć w warsztacie przez długie lata.

Klucze nasadowe i płaskie

Warto mieć w swoim warsztacie kilka rozmiarów kluczy nasadowych i płaskich. W sklepach dostępne są zwykle poręczne zestawy. Dobrze, aby zawierały kilka rozmiarów, aby móc używać ich do części różnej wielkości. Dokonując zakupu, trzeba także zwrócić uwagę na szczegóły wykonania. Trwałość produktu gwarantuje jedynie stop stali chromowo-wanadowej.

W zestawach znajdują się zwykle standardowe rozmiary kluczy. Jeśli potrzebujemy innych, należy kupić je oddzielnie.

Śrubokręty

Bez nich z pewnością nie można sobie wyobrazić sobie dobrze wyposażonego warsztatu. Przed zakupem koniecznie trzeba jednak wybrać odpowiedni ich rodzaj. Innych śrubokrętów użyjemy do prac elektrycznych, a innych do budowlanych. Jeszcze inne potrzebne będą do napraw samochodowych. W zależności od przeznaczenia należy wybrać odpowiedni zestaw. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ, do elektryki na przykład, trzeba użyć narzędzi z izolacją, aby zabezpieczyć się przed porażeniem prądem.

Także i w tym przypadku dobrze jest zwrócić uwagę na jakość wykonania. Dobry śrubokręt powinien być wykonany ze stali chromowo-wanadowej. Co więcej, powinien mieć wygodną, dużą rękojeść, dzięki której praca będzie dużo bardziej komfortowa i bezpieczna.

Szczypce

To bardzo ważny składnik wyposażenia warsztatu. Dokonując zakupu, trzeba jednak zwrócić uwagę na przeznaczenie szczypiec. Dla przykładu inne będą to narzędzia do prac precyzyjnych, a inne do hydrauliki.

Klucze imbusowe

Bez nich nie sposób wyobrazić sobie napraw rowerowych i samochodowych. W zależności od stopnia użytkowania można wybrać różne rodzaje wykończenia: matowe, chromowane lub czarne.

Kombinerki

To narzędzie precyzyjne, które pomaga uchwycić trudno dostępne, delikatne elementy. Dostępne są różne rodzaje kombinerek, w zależności od ich przeznaczenia, na przykład uniwersalne czy izolowane.

Sprzęty elektryczne — wiertarka, odkurzacz, etc.

Są to niezbędne dodatki w każdym warsztacie. Ułatwiają pracę, a po wykonaniu zadania pomagają uporządkować przestrzeń roboczą.

Bolts, nuts, pins, washers, bushings, clamps - which no car repair shop can do without Śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki - bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

Śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki – bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

Wyposażenie warsztatu – “najmniejsi pomocnicy”, bez czego żaden warsztat się nie obejdzie oprócz narzędzi

To bardzo szeroka kategoria produktów, dlatego nie sposób wymienić ich wszystkich. Są to wszelkiego rodzaju śrubki, nakrętki, podkładki i tulejki. Innymi słowy, są to materiały eksploatacyjne warsztatu, których zużywa się dużo i często trzeba uzupełniać zapasy. Zwykle w hurtowniach kupuje się je na kilogramy, tak dużo ich potrzebujemy.

Wśród tych niewielkich akcesoriów bardzo istotne są również miarki, nożyki do cięcia kabli, latarki, etc. Są one bardzo ważne, bo usprawniają i przyspieszają wykonywanie poszczególnych zadań. Z uwagi na swój rozmiar, często się jednak gubią, dlatego warto mieć na zapas kilka sztuk więcej. Taka przezorność zapewni płynność pracy, kiedy nagle będziemy potrzebować coś szybko zmierzyć czy oświetlić.

Te wszystkie gadżety, choć są bardzo małe, nie mogą zostać pominięte podczas, wyposażania naszej przestrzeni roboczej. Niektóre z nich wydają się mniej oczywiste, jeśli myślimy o zawartości warsztatu, dlatego warto wcześniej starannie przygotować listę tych “małych pomocników”.

Śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki, czyli bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

To bardzo obszerna kategoria produktów i nie sposób wymienić wszystkich niezbędnych elementów. Warto jednak uświadomić sobie, że bez nich żaden profesjonalny warsztat nie może prawidłowo funkcjonować. Zajmują niedużo miejsca, a mogą pomóc w codziennych naprawach.

Komponując listę niezbędnych drobiazgów do warsztatu, bezwzględnie musimy wziąć je pod uwagę. Zakup konkretnych elementów należy uzależnić od tego, czym konkretnie zajmujemy się w naszej pracy. W razie wątpliwości możemy poradzić się doradców handlowych w hurtowniach czy marketach budowlanych. Ale jeśli już dokładnie wiesz, czego potrzebujesz to śrubki, nakrętki, bolce, podkładki i tulejki najlepiej kupować bezpośrednio u producenta.

Latarki i lampy

To z pozoru akcesoria, które niekoniecznie są niezbędne w warsztacie. Jednak, jeśli się zastanowimy, okaże się, że są obowiązkowe. Lampa pomoże oświetlić biurko robocze, przy którym zajmujemy się mniejszymi przedmiotami. Z kolei latarka to urządzenie, które wszędzie się zmieści i precyzyjnie oświetli na przykład podwozie samochodu.

Bezpieczniki

To również akcesoria mniej oczywiste, ale bardzo potrzebne w każdym warsztacie. Przydadzą się w awaryjnych sytuacjach, gdy szybko będziemy musieli je wymienić, na przykład w kompresorze czy prostowniku.

Żarówki

Dobrze mieć kilka zapasowych sztuk, najlepiej w kilku rozmiarach, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić.

Miarka

Drobiazg, bez którego żaden warsztat nie może funkcjonować prawidłowo. Podczas pracy dobrze jest mieć go cały czas w kieszeni. Warto także kupić kilka sztuk więcej, bo to ten rodzaj akcesoriów, które lubią się czasem zgubić.

Taśmy izolacyjne, maskujące, etc.

Ułatwiają wszelkie prace remontowe oraz naprawę usterek.

Nożyczki i nożyki

Przydadzą się do obcinania końcówek kabli albo innych zbędnych elementów.

Bolts, nuts, pins, washers, bushings, clamps - which no car repair shop can do without Śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki - bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

Śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki – bez czego żaden warsztat się nie obejdzie

Mam już narzędzia, ale co dalej? Bez czego żaden warsztat się nie obejdzie?

Kiedy zgromadzimy już wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia, trzeba to wszystko jeszcze poukładać. Do tego celu niezbędne będą odpowiednie pojemniki, regały i skrzynki. Większość sklepów sprzedających gadżety do warsztatu, oferuje również meble do przechowywania. Warto rozważyć ich zakup, ponieważ pozwolą one właściwie przechowywać wszystkie elementy i uporządkować je. Jest to szczególnie ważne jeśli chodzi o małe elementy takie jak śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki, które łatwo pogubić.

Naprawy w stroju wyjściowym? Niekoniecznie!

Myśląc o wyposażeniu warsztatu, nie możemy zapomnieć o odpowiednim stroju roboczym. Co prawda wbicie gwoździa nie wymaga zakładania specjalnego uniformu, ale już przy pracach hydraulicznych czy podczas naprawy samochodu z pewnością się ubrudzimy.

Najlepiej do tego celu kupić profesjonalną odzież ochronną, konieczną w każdym warsztacie. Potrzebne będą między innymi odpowiednie buty ochronne, kombinezon, rękawice, etc. Posiadają one niezbędne atesty, gwarantując tym samym trwałość i bezpieczeństwo pracy.

Gdzie kupować? Market, sklep specjalistyczny?

Odpowiedź jest prosta: to zależy. Za część rzeczy nie warto przepłacać i spokojnie można poszukać okazji w popularnych marketach. Jednak bardziej specjalistyczne narzędzia lepiej dobrać pod kątem dłuższej inwestycji. Wtedy mamy pewność, że zbyt szybko się nie zepsują i będą utrzymywać odpowiednie parametry.

Z kolei śrubki, nakrętki, bolce, podkładki czy tulejki, czyli niezbędna drobnica najlepiej, aby pochodziła od bezpośredniego producenta. Ceny są wtedy niższe niż w sklepach, a zyskujesz pewność utrzymania asortymentu i szybkiej realizacji zamówienia. To, co jest równie istotne, to znając producenta, wiesz jakiej jakości możesz się spodziewać. Z drugiej strony do marketów trafiają śrubki, nakrętki, bolce, podkładki, tulejki pochodzące z różnych źródeł, więc nawet biorąc je z jednej półki, dostajesz niezweryfikowany miks.

Orion, producent śrub i nakrętek, bolców, podkładek, tulejek i wielu innych, zaprasza do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Telefon

Tel./Faks: +48 42 239 86 86
Dział handlowy, sprzedaż krajowa: +48 42 239 86 86, +48 665 005 801
Dział eksportu, Dział zakupów: +48 208 11 34, +48 605 907 407

Kontakt z nami

ul. Ireny 41, 93-327 Łódź
E-mail: orion@exhaust.pl