Numer BOSAL jest numerem identyfikującym wyroby firmy BOSAL, która od dawna jest znanym światowym producentem sprzętu motoryzacyjnego i przemysłowego. Jej działalność dotyczy zarówno rynku oryginalnego wyposażenia, jak i rynku wtórnego. Asortyment jej produktów obejmuje systemy: kontroli emisji dla pojazdów osobowych i pojazdów użytkowych, haków holowniczych, konwersji energii, gniazda i zestawy narzędzi. Numer BOSAL stał się jednym z najważniejszych oznaczeń tej firmy w przemyśle samochodowym, a także w warsztatach.
BOSAL – nazwa, historia i teraźniejszość
Nazwa BOSAL
Pochodzi ona od nazwy firmy. Aktualnie jest ona zarejestrowana w Holandii z siedzibą w Lummen w Belgii. Natomiast sięgając do historii, to w 1923 r. założył tę firmę Karel Bos w Alkmaar w Holandii, a jej nazwę utworzył od nazwiska i początku nazwy miejscowości.
Od tego czasu firma rozrastała się i wzrastał jej potencjał produkcyjny. Duży jej rozwój był związany z ekspansją w Europie i w Afryce w latach 60. i 70. XX w., kiedy to otworzyła ona kilka fabryk OEM w Europie oraz w innych państwach w ramach powstałego układu NAFTA. Ostatecznie w latach 90. XX wieku, silnie zaznaczyła ona swoją pozycję głównego dostawcy motoryzacyjnego OEM i AM. Bosal oprócz wielu zakładów produkcyjnych utworzył również kilka centrów badawczych na całym świecie.
W 2019 r. szacowano jej obroty na 400 mln EUR, przy liczbie zatrudnionych ponad 2200 osób pracujących w 12 zakładach produkcyjnych, 7 centrach dystrybucyjnych i 5 centrach badawczo-rozwojowych.
Sfery działalności firmy BOSAL
ECS (Emission Control Systems) – systemy kontroli emisji
BOSAL zaopatruje w takie systemy tylko rynek OEM samochodów osobowych i dostawczych. Należą do nich kompletne układy wydechowe, wymienniki ciepła do nich, tłumiki, katalizatory i układ oczyszczania spalin.
Centra badawczo-rozwojowe tej firmy w zakresie ECS dysponują całą niezbędną wiedzą do opracowania i produkcji najnowocześniejszych takich układów. Początkowo nacisk kładziono na kontrolę emisji, w tym przede wszystkim na redukcji szkodliwych gazów i cząstek stałych. Aktualnie zaś BOSAL skupił się na poprawie spalania i filtracji spalin.
Ostatnio zaznaczył on swój wkład także w zakresie innowacji w dziedzinie redukcji emisji CO2. Zaznaczył swoje założenie, że celem Parlamentu Europejskiego będzie 95 g CO2/ km do 2020 roku. Ponadto firma ta zajmowała się pracami w innych dziedzinach wiedzy. Prowadziła to w ramach grupy w zakresie innowacji wymiany ciepła i konwersji energii w dziale Przemysłu Energetycznego.
Ostatecznie można stwierdzić, że działalność ECS tego producenta koncentruje się na 4 obszarach, które są podstawą biznesu i jego wiedzy:
- redukcji emisji,
- odzyskiwania energii przy małej masie,
- lekkości konstrukcji, dużej wytrzymałości,
- optymalizacji akustycznej.
Firma ta ma także pełne kompetencje i know-how w wymienionych obszarach działalności.
Wszyscy producenci BOSAL pracujący w zakresie ECS dostarczają produkty i usługi swoim klientom. Produkty te muszą być według uzgodnionych wymagań oraz na zgodność z wymaganiami ISO9001: 2015 i IATF16949: 2016.
Rynek wtórny
BOSAL Aftermarket AM (Rynek Wtórny) zaopatruje całą bazę klientów AM w szeroką gamę produktów, które są innowacyjne, konkurencyjne i homologowane. Prowadzi w tym zakresie dobrą i elastyczną działalność logistyczną również dotyczącą rozwiązań e-biznesowych.
Przemysł konwersji energii (ECI)
Firma ta opracowuje i produkuje także zaawansowane moduły odzysku energii z najnowocześniejszymi wymiennikami ciepła. Generują one moc od 1 kW do 250 kW, a nawet więcej. Jej produkty umożliwiają większy transfer ciepła i lepszą efektywność energetyczną.
Numer BOSAL — skąd się wziął?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, firma BOSAL produkuje szeroki asortyment wyrobów na rynek OEM i AM.
Co oznaczają skróty OME i AM?
Określa je Dyrektywa GVO wprowadzona w Unii Europejskiej w 2010 roku, która dała prawo każdemu użytkownikowi własnego auta naprawiać je w niezależnym serwisie bez utraty gwarancji producenta. W związku z tym wprowadziła ona jasny podział części samochodowych na kategorie: OE, OEM, OEQ, AM.
OEM oznacza część oryginalną, pochodzącą od wytwórni, która dostarcza części na tak zwany pierwszy montaż, jednak sygnowane jest logo producenta elementu, a nie producenta samochodu. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego Original Equipment Manufacturer i jest on wyjątkowym numerem nadawanym mechanicznym i elektrycznym komponentom.
Z kolei AM oznacza części, które nie mają określonej jakości. Nie oznacza to, że są one złe. Jednak nie posiadają one ogólnie uznawanych certyfikatów.
Istotne przy wyborze nieautoryzowanego serwisu w celu naprawy własnego pojazdu jest upewnienie się, że zostanie ona wykonana według dokumentacji technicznej. Są to wymogi producenta pozwalające zachować gwarancję, oszczędzając jednocześnie na naprawie w nieautoryzowanych serwisach.
Numer BOSAL — co to jest i gdzie znaleźć oznaczenie na częściach?
Numer BOSAL jest oryginalnym numerem nadawanych przez producenta. Jest to OEM, który stanowi uniwersalny, międzynarodowy oraz unikatowy numer danej części (tzw. DNA produktu). Numer OME jest często kombinacją cyfr i liter, albo samych cyfr. Numer ten jest wpisany bezpośrednio na naklejce, metce bądź małej tabliczce umieszczonej na obudowie narzędzia lub części, najczęściej z boku danego elementu.
Zatem numer BOSAL jest kodem Producenta składającym się 6-cyfr, przy czym pierwsze 3 cyfry są oddzielone od kolejnych 3 cyfr myślnikiem. Ponadto firma BOSAL podaje też kod kreskowy EAN (European Article Number – Europejski Kod Towarowy). Następnie definiuje najważniejsze parametry wyrobu oraz swoją nazwę Producenta BOSAL.
Ponadto należy także pamiętać, że oprócz numeru OEM każdy producent posiada własną numerację swoich wyrobów. Nie można mylić kodu marki z numerem katalogowym.
Firma Bosal ma wdrożony w swoich zakładach System Zarządzania Jakością w Branży Motoryzacyjnej zgodny z nowymi wymaganiami systemu zarządzania jakością ISO 9001. Uzyskuje w ten sposób korzyści z tytułu tej certyfikacji na zgodność z normą IATF 16949 IATF 16949 – System Zarządzania Jakością w Branży Motoryzacyjnej do nowych wymagań systemu zarządzania jakością ISO 9001. Producent ten dostosował się do wymagań tych standardów. Są one bowiem nieodłącznym elementem konkurencyjnego rynku przemysłu motoryzacyjnego, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Pozostałe elementy oznaczenia wyrobów BOSAL
Należy podkreślić, że te normy jakości są szczegółowe i rygorystyczne. Dotyczą one zarówno pojazdów, producentów materiałów, jak i części produkcyjnych. Ponadto również muszą je stosować producenci oryginalnego wyposażenia OEM, usługodawcy wykonujący montaż i obróbkę wykańczającą. Można zatem stwierdzić, że oryginalne części samochodowe mające numer BOSAL spełniają normy OEM, które zgodne są z certyfikatem jakości ISO 90001.
Z kolei numery seryjne mogą się pokrywać w zależności od producenta oraz modelu samochodu. Jeśli potrzebujecie odpowiedniego sprzętu do zamiany lub lekkiej modernizacji pojazdu, numer OEM znacząco ułatwi wyszukiwanie części samochodowych. W ten sposób nie będziecie musieli zwracać się o pośrednictwo w zamówieniu sprzętu do warsztatu naprawczego. Wszystko, czego będziecie potrzebować do naprawy, znajdziecie w cyfrowych katalogach producenta. Przypomnijmy, że jeśli nie znacie lub nie możecie rozczytać numeru OEM wpisanego na narzędziu, możecie także wykorzystać proste wyszukiwanie według modelu samochodu lub kategorii.