najczęstsze problemy z tłumikiem

Najczęstsze problemy z tłumikiem

Przyjmuje się, że najbardziej skomplikowanym układem w samochodzie jest silnik i elektronika. Nie można się nie zgodzić. Nowoczesne samochody w żaden sposób nie przypominają samochodów sprzed lat, a ilość automatyzacji jest niesamowita. Jednak układ wydechowy nie jest docenianą częścią samochodu. Co więcej, jest to najczęściej psujący się system, ponieważ działa w ekstremalnych warunkach. Najczęstsze problemy związane z tłumikiem, który zajmuje czołowe miejsce wśród naprawianych części, są wynikiem uszkodzeń mechanicznym (krawężniki, kamienie), fizycznych (szeroki zakres temperatur pracy, od bardzo wysokich wewnątrz do niskich na zewnątrz) i chemicznym (rdza, sól drogowa). Jakie są najczęstsze problemy z tłumikiem?

Nic nie trwa wiecznie, ale wymaga szybkiej diagnozy

Każda część samochodu ma fabrycznie optymalną amortyzację podaną w miesiącach lub tysiącach kilometrów. Średnia żywotność elementów układu wydechowego wynosi:

• tłumik – średnio od 2 do 6 lat, nowy od 10 lat

katalizator – średnio 50–100 tys. Km, nowy – 200–300 tys. Km

filtr DPF – średnio 120–250 tys. Km

• kolektor wydechowy – ??

sonda lambda – średnio 50-160 tys. km

Zwykle w jednym momencie tylko jedna część ulega uszkodzeniu. Jednak zbyt długie ignorowanie usterki może wpłynąć na inne części układu wydechowego. Dlatego najlepiej jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego.

Główne zadania tłumika

Podstawowe zadania tłumika to:

• zapewnienie optymalnej pracy silnika

• odprowadzanie spalin

• redukcja szumów

• redukcja gazów

najczęstsze problemy z tłumikiem

Każdy samochód wytwarza podczas jazdy między innymi tlenek węgla. W połączeniu z powietrzem jest on łatwopalny i wybuchowy. Gdyby zgromadził się w samochodzie, byłby zbyt niebezpieczny dla użytkowników również z powodu zatrucia. Tłumik wypycha tlenek węgla i inne gazy pod pojazd, zapewniając bezpieczeństwo i czyste powietrze w kabinie. Ta kluczowa część układu wydechowego odpowiada również za kontrolę ciśnienia niezbędną do prawidłowego działania silnika.

W zależności od modelu są dwa lub trzy tłumiki połączone szeregowo – przedni, środkowy i tylni. Pierwszy (za silnikiem) to tłumik absorpcyjny o niskim oporze przepływu spalin. Wycisza wysokie częstotliwości dźwięku, ponieważ rura jest schowana w puszce wypełnionej dźwiękochłonną stalą lub wełną szklaną. Drugim jest tłumik komorowy, który odpowiada za redukcję niskich dźwięków. Inaczej nazywany jest tłumikiem refleksyjnym i ma z kolei wysoką odporność na przepływ spalin. Jest zbudowany z wielu komór o różnych rozmiarach, połączonych rurami.

Hałas dochodzący z silnika wraz z drganiami jest znaczący. Tłumik umożliwia cichą i przyjemną jazdę. Odpowiada za komfort kierowcy, pasażerów i środowiska. Jednocześnie wibracje nie przenoszą się na nadwozie samochodu.

Najczęstsze problemy z tłumikiem – objawy uszkodzenia tłumika

Kiedy w tłumiku pojawi się wyciek, widoczne spaliny zaczną się wydobywać nie tylko z układu wydechowego, ale w gorszych przypadkach pojawię się również w kabinie. Mogą być zasysane przez powietrze spod samochodu. Pierwszym objawem jest duszący zapach, w bardziej drastycznych przypadkach także dym. Poziom hałasu może również wzrosnąć w zależności od tego, który tłumik został uszkodzony. Jednak hałas nie będzie tak duży, jak przy otworze w rurze wydechowej.

Mniej oczywistym objawem jest mechaniczne rozdarcie lub wgniecenie tłumika, lub mniejszych elementów, takich jak wieszaki, uszczelki, zaciski lub taśmy mocujące. To, co na pewno odczuje każdy kierowca, to znaczny spadek mocy silnika, dławienie podczas jazdy, problemy z przyspieszaniem i niska prędkość maksymalna. Jednocześnie spalanie znacznie wzrośnie. Jest to spowodowane cofaniem się niektórych spalin do komory spalania i nieefektywnym procesem spalania. Może to również wskazywać, że tłumik absorpcyjny jest zatkany watą, która wchodzi do głównej rury przez perforacje.

Najczęstsze problemy z tłumikiem – autodiagnoza

Najłatwiejszym sposobem zlokalizowania wycieku jest zatkanie rury wydechowej ręcznikiem na głębokość około 10-15 cm. Jeśli dźwięk się nie zmieni, oznacza to dziurę w układzie wydechowym. Idąc wzdłuż rury wydechowej, szukamy miejsca, z którego wydostają się spaliny. Gdy je zlokalizujemy, możemy je zatkać szmatką. Wówczas dźwięk układu wydechowego powinien ulec zmianie, a większość spalin powinno odprowadzać się na zewnątrz przez wylot rury wydechowej. Możliwe, jednak że nieszczelności może być kilka, lepiej więc dokładnie sprawdzić cały układ wydechowy.

Najczęściej problem nieszczelności dotyczy tłumika końcowego, w którym para skrapla się, co powoduje szybszą korozję. Lokalizacja całego układu wydechowego w podwoziu powoduje także jego szybsze starzenie. Sól drogowa i wilgoć atakują elementy złączne. Dlatego warto zwróć uwagę na końce i rury łączące.

Jeśli tłumik jest zatkany, sprawdź temperaturę części. Zimny ​​jest prawdopodobnie zatkany. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ gazy po wyjściu z silnika wynoszą około 800 stopni C, a na wylocie około 200–300 stopni C.