łącznik elastyczny tłumika how to replace the muffler flexible connector

Podczas eksploatacji samochodu dochodzi do awarii różnych elementów. Bardzo często przypadłością układu wydechowego pojazdu jest uszkodzenie łącznika elastycznego tłumika. Jest to struktura, która pełni bardzo ważną funkcję. Wiadomo, że praca silnika powoduje drgania, które mogą być niebezpieczne dla konstrukcji samochodu. I tutaj pojawia się łącznik elastyczny, który minimalizuje efekt, przez ograniczanie wibracji przekazywanych z silnika do układu wydechowego. Warto podkreślić, że wymiana tego komponentu nie jest skomplikowana, jednak czasochłonna. Warto dowiedzieć się jak przebiega określony proces. Jak wymienić łącznik elastyczny tłumika?

Łącznik elastyczny tłumika – co warto wiedzieć?

Łącznik elastyczny tłumika często określany jest także jako złącze elastyczne lub plecionka. Jest to element układów wydechowych silników spalinowych lub innych systemów odciągu spalin. Prezentowany komponent pełni funkcję szczelnego kompensatora drgań zachodzących pomiędzy układem wydechowym a kolektorem wydechowym silnika spalinowego. Istotne jest to, że struktura ta skutecznie chroni przed przenoszeniem wibracji z silnika na układ wydechowy.

Z jakich elementów zbudowane jest złącze elastyczne wydechu?

Złącze elastyczne układu wydechowego zbudowane jest z kilku elementów. Zasadniczym składnikiem są kołnierze aluminiowe, które umożliwiają wspawanie przedmiotu w układ wydechowy. Wymienia się także przewód zewnętrzny złożony ze stalowego oplotu siatkowego, wewnętrzny, a także dwuwarstwowy przewód mieszkowy.

łącznik elastyczny tłumika

Jakie symptomy świadczą o uszkodzeniu łącznika elastycznego układu wydechowego?

O uszkodzeniu łącznika elastycznego tłumika świadczą pewne symptomy. Raczej nie da się tego nie zauważyć. W takiej sytuacji kierowca zauważy głośną pracę silnika szczególnie podczas osiągania większych prędkości pojazdu. Należy również powiedzieć o tym, że mocno uszkodzony łącznik elastyczny tłumika, może się urwać powodując tym samym uszkodzenia pozostałych elementów układu wydechowego. Istotne jest to, że nawet przez oddzielenie może dojść do odpadnięcia tłumików, a w konsekwencji unieruchomienia samochodu.

Do uszkodzeń określonego komponentu dochodzi w wyniku normalnej eksploatacji auta. Czynnikiem przyspieszającym awarie są przedmioty, w które uderza podwozie samochodu. Warto podkreślić, że nie ma możliwości naprawy tej części wyposażenia samochodu. Jedynym sposobem jest wymiana plecionki na nową.

Jak kupić odpowiedni łącznik elastyczny układu wydechowego?

Gdy dojdzie do uszkodzenia łącznika elastycznego tłumika, koniecznie trzeba kupić nową plecionkę. Przed zakupem komponentu należy dokonać potrzebnych pomiarów. Do wykonania tego zadania potrzebny jest podnośnik bądź kanał. W przypadku gdy uda się zapewnić dobry dostęp do podwozia samochodu przystępuje się do mierzenia szerokości, a także długości plecionki z wykorzystaniem suwmiarki. Potrzebne do zakupu informacje uzyska się, gdy dokona się pomiaru rury zlokalizowanej za łącznikiem, bądź przed nim z zachowaniem 10-centymetrowej odległości od początku łącznika elastycznego. Pomiar musi być bardzo dokładny. Wynika to z tego, że instalacja krótszej plecionki może okazać się niemożliwa. Przeprowadzając to zadanie, trzeba kierować się jeszcze jedną zasadą, a mianowicie wynik wymiaru musi być zaokrąglony w górę.

Jak przeprowadza się wymianę elastycznego łącznika układu wydechowego?

Plecionka najczęściej sprzedawana jest w zestawie z rurą od silnika do tłumika środkowego. Dlatego też jest to raczej komponent niedostępny w autoryzowanych serwisach. Warto podkreślić, że zestaw taki związany jest z dużym kosztem. W związku z tym lepiej kupić produkt o odpowiednich rozmiarach. Po zakupie odpowiedniej plecionki należy niezwłocznie przystąpić do wymiany uszkodzonej struktury. W pierwszej kolejności odkręca się rurę, która zlokalizowana jest przy silniku pojazdu. Trzeba dokonać weryfikacji, która pozwoli znaleźć najbardziej dogodne miejsce zdemontowania rury i wyjęcia na zewnątrz odcinka ze zużytą plecionką.

Warto podkreślić, że właściwym miejscem jest najczęściej łączenie rury z tłumikiem środkowym. W tym celu należy odkręcić ochronę i wyjąć rurę z tłumika. Następnie usuwa się wyeksploatowany elastyczny łącznik układu wydechowego. Do realizacji tego zadania potrzebna jest szlifierka kątowa. Miejsce, w którym trzeba dokonać odpowiedniego cięcia, wybiera się po przyłożeniu nowego produktu. Dzięki temu uzyska się właściwą długość. W dalszej kolejność komponent należy oddać do spawania. Można wykonać czynność samodzielnie, jeżeli ma się określona uprawnienia. W przeciwnym wypadku korzysta się z usług profesjonalnej firmy. Następnie po ostygnięciu lub odebraniu produktu przeprowadza się jego montaż.

Końcowy etap prac obejmuje dokręcenie śrub w taki sposób, żeby nie było w nich żadnego luzu. Po wykonaniu zadania opuszcza się samochód i odpala silnik. Trzeba sprawdzić, czy praca została wykonana prawidłowo. W tym celu należy przysłuchać się pracy samochodu. Gdy wszystko będzie w porządku, różnica w działaniu układu wydechowego będzie dostrzegalna od pierwszego uruchomienia pojazdu.