Uszczelki to bardzo ważny, lecz niedoceniony element w samochodzie. Zabezpieczają one przed dostawaniem się do kabiny pojazdu wilgoci, zanieczyszczeń, a także hałasu. Znajdują się one także w innych obszarach, a więc pod pokrywą zaworów, przy łączeniu misy olejowej i komory silnika, czy też kolektorze ssący i wydechowym. Sprawdź zatem, czym są, jakie wyróżnia się ich rodzaje, a także jaką pełnią funkcje. Dzięki temu lepiej o nie zadbasz i ochronisz się przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zapewnisz dobrą ochronę dla swojego auta.
Co to są uszczelki samochodowe?
Uszczelki samochodowe należą do tych elementów wyposażenia samochodu, do których kierowcy najczęściej nie przywiązują większego znaczenia. Jest to jednak duży błąd! Pełnią one bardzo istotną funkcję. Stanowią bowiem ważną barierę ograniczającą dostawanie się do wnętrza pojazdu wilgoci i zanieczyszczeń. Bardzo dobrze także tłumią hałasy dobiegające z otoczenia zewnętrznego. Nieprawidłowości związane z wadliwym działaniem i uszkodzeniem uszczelek zobaczysz bardzo szybko. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, do środka samochodu będzie przedostawać się woda. Co więcej, dźwięki będą głośniejsze. W rezultacie możesz nawet słyszeć świsty powietrza. Dlatego tak duże znaczenie ma prawidłowe obchodzenie się z uszczelkami.
Jakie wyróżnia się rodzaje uszczelek samochodowych ze względu na lokalizację?
Wyróżnia się różne rodzaje uszczelek stosowanych w autach. Jedną z podstaw klasyfikacji jest umiejscowienie produktów. W przypadku tego czynnika wymienia się uszczelkę pod pokrywą zaworów, miski olejowej, kolektora ssącego i wydechowego, a także szyberdachu, szyb i drzwi. Zadanie pierwszej polega na zabezpieczeniu przed wyciekiem oleju. Brak tego elementu lub jego uszkodzenie skutkuje całkowitym wyciekiem smaru z komory, co w efekcie prowadzi do zatarcia silnika.
Drugi rodzaj pełni podobną funkcję, jednak przeznaczony jest do zapewnienia skutecznej ochrony dla łączenia misy olejowej i komory silnika. Wadliwe działanie tej części przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. Rezultatem będzie także złe działanie samochodu. Inne zadanie realizuje natomiast trzeci typ uszczelki. Kontroluje ona ciśnienie. Co więcej, jej obecność stanowi dobrą barierę przed przedostawaniem się do komory niechcianego powietrza. W przypadku kolektora ssącego produkt ten dba o szczelność pomiędzy dolotem a głowicą silnika, a wydechowego sprawia, że dźwięk wydawany przez silnik jest mniej intensywny.
Ostatni rodzaj to uszczelki drzwi, szyb i szyberdachu. Chronią one przed zimnem, opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki nim będziesz w stanie kontrolować stan wilgoci w kabinie. Stanowią zatem wspaniałą barierę przed parowaniem w pojeździe. Uszkodzenie tych elementów może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków. Wada może przyczynić się do rozwoju grzyba, co doprowadzi do tego, że tapicerka i deska rozdzielcza będą podlegały wymianie.
Jakie wymienia się uszczelki samochodowe ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wytworzone?
Najpopularniejszym rodzajem uszczelek ze względu na typ tworzywa są produkty gumowe. Mogą one mieć różną budowę i kształt, dlatego zapewniają doskonałą szczelność. Dużą zaletą jest odporność na szkodliwe ciecze i gazy. Charakteryzują się zatem wydłużonym czasem eksploatacji. Wykonuje się je z różnych mieszanek, które nie poddają się aktywności mechanicznej, chemicznej, a także wysokiej temperaturze. W procesie produkcji wykorzystuje się najczęściej gumę naturalną, kauczuk nitrylowy, neoprenowy, SBR, a także EPDM. Do tego celu używa się również innych materiałów takich jak silikon, teflon, grafit i metale miękkie na przykład miedź.
Jak dbać o uszczelki w samochodzie?
Konserwację uszczelek przeprowadzaj z użyciem preparatu z dodatkiem silikonu. Przed zastosowaniem środka musisz jednak bardzo dokładnie wyczyścić i osuszyć elementy. Chłonny ręcznik pomoże pozbyć się nadmiaru produktu. Podczas tej czynności pamiętaj również o uszczelkach znajdujących się w pozostałych obszarach auta. Pod swoją kontrolę musisz wziąć przede wszystkim gumy wokół szyb, klapy bagażnika, pod maską, a także podszybia. Gdy zastosujesz dobry artykuł, zapewnisz dobrą barierę przed tworzeniem się zanieczyszczeń.
Szczególnej uwagi wymagają uszczelki szyberdachu. Wynika to z tego, że są one narażone na znaczne obciążenia. Dlatego trwałość i wytrzymałość stanowi tutaj priorytet. Miej na uwadze to, że nawet niewielkie uszkodzenia lub wady będą natychmiast bardzo dokuczliwe. Odczuje to kierowca i pozostali pasażerowie. Używaj zatem wyłącznie dobrych produktów. Nadmiar środka natychmiast zetrzyj. Nie stosuj także tłustej substancji.
Uszczelki to mały element, ale bardzo ważny. Zlokalizowane są w różnych miejscach auta. Zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi, chronią przed wyciekiem oleju, stanowią barierę przed dostawaniem się zanieczyszczeń do środowiska przyrodniczego, a także realizują wiele innych zadań. Trzeba zatem dbać o nie w odpowiedni sposób. Pamiętaj o tym, że profilaktyka to znacznie niższe koszty niż w przypadku uszkodzenia i wymiany części.